31 Ocak 2016 Pazar

GEÇMİYOR GÜNLER...Zaman İzafidir...

Zamanın hızlı geçtiğinden dem vuruyoruz ya zamanın izafi olduğunu unutuyoruz galiba. Belki de bir şeyi biliyor olmak onu anlamamız için yetmiyor. Başkalarının deneyimlerinden yola çıkarak veya okuyarak edindiğimiz bilgiler kuru bilgiler olarak kalıyor. Ne zaman ki; zamanın geçmesini istemediğimiz halde hızlı geçtiği, istediğimiz halde geçmediği durumları bizzat yaşarız, zamanın izafi olduğunu tam manasıyla kavramış oluruz.


Zamanın izafi oluşunu bazıları çok küçük yaşlarda öğrenir, bazılarının öğrenmesi ise zaman alır. Ama er geç mutlaka öğrenir. İstisnasız herkes bir çok kereler bir şeyi veya birini beklemiştir. Hatırlayacak olursak, özlediğimize kavuşmak için kimbilir kaç kere gün saymışızdır. Kavuşmaya saatler kala gözümüz saatte, yelkovanın hızına mukabil akrebin durağanlığı zamanın hiç de o kadar hızlı geçmediğini bize anlatır.

Halbuki, zaman ne bizi tanır, ne de duygularımızı bilir. Zamanı hisseden insandır. Olaylar karşısında yaşadığımız çeşitli duyguları zaman üzerinden anlatırız. Gün olur, bir yakınımızı ameliyathane kapısında, sağsalim çıkmasını beklerken saatlerin bir an önce geçmesini dileriz. Gün olur, sevdiklerimizden ayrılacağımız günün çabuk gelmesinden yakınır, son saatlerin uzamasını isteriz.

Biz isteriz ama bizim isteklerimiz zamanın umurunda olmaz. O yine ve her zaman olacağı gibi tik tak tik tak kimseye aldırmadan, kendi hızında bizim ömrümüzden geçmeye devam eder. Bu demek değildir ki; zamanın hızlı veya yavaş geçmesinden şikayet etmeyeceğiz. İnsan var oldukça, zaman da var olacağına göre insanın zamanla olan kavgası bitmeyecek


Zamanla kavgası olan biri daha. Uzun yıllar önce radyoda dinlediğim ve unutmadığım şarkısında Özcan Deniz, "Geçmiyor günler" diyor...


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...