7 Aralık 2013 Cumartesi

NEZAKET...Nazik ve İnce Davranış...Başkaları ve Biz...

Eskiden, çok eskiden bir kelime vardı dilimizde. Bu kelime, o kadar çok sevilir ve beğenilirdi ki; anneler babalar kız çocuklarına bu kelimeyi isim olarak verirlerdi de onlara öyle seslenirlerdi. Bu kelimenin manası çok önemliydi. Ailelerin kıymetli kızlarına bu ismi vermelerinin sebebi kızlarının kırmadan ve kırılmadan bir ömür boyu mutlu olmalarını arzu etmeleriydi. Bu gün ne bu kelime dilimizde, ne de bu kelimeden ismi olanlar çevremizde kaldı. Hatta bu kelimenin lügatımızda hâlâ var olup, olmadığından şüphe duyduğum için evdeki sözlükte kelimenin manasını aradım. Sözlüklerde kelime mevcuttu ama anlamı "Başkalarına karşı saygılı ve incelikle davranma, incelik, naziklik, zarafet" olan bu kelimenin sadece sözlüklerde kaldığı, onun dışında varlığının hissedilmediği de bir gerçek.

Nezaket kelimesinden bahsediyorum efendim! 

Nezaket kelimesi kısaca incelik, naziklik olarak anlaşılıyorsa da aslında bunlardan çok daha fazlasıdır. Çünkü, nezaketli davranışta saygı, sevgi, anlayış, samimiyet ve sıcaklık vardır. Saygının ve sevginin olmadığı yerde nezaketten bahsedemeyiz. 

Kendi yakın çevremizde nezaket kurallarına uyuyor olabiliriz. Eşimiz, dostumuz, akrabamız ve arkadaşlarımızla nezaket çerçevesinde bir ilişkimiz var olabilir ama bunun topluma yansıması olmuyorsa hiçbir manası olamaz. Evimizde, ailemizle olan ilişkimizdeki tavır ve davranışlarımız ile sokakta diğer insanlarla olan davranışlarımızın aynı olması lazım. 

Ailesini seven insanın, dışarıdaki insanların da bir başka ailenin ferdi olduğunu düşünerek hareket etmesi gerekir. Evde büyüklerine gösterdiği saygıyı dışarıda ki büyüklere de göstermeli. Kardeşlerine duyduğu merhameti başka insanların kardeşlerinden esirgememeli. Ailesinden saygı ve sevgiyle muamele gören bir insanın dışarıda başka insanlara karşı nezaketsiz davranışlar içinde olması mümkün değildir. 

O halde sokakta, toplu taşıma araçlarında, hastanelerde, stadyumlarda, sinema, tiyatro, konser salonlarında insanların nezaketten uzak davranışlarını nasıl açıklayacağız. Ya, insanlar yalan söylüyor, ailelerde sevgi ve saygı ortamı yok. Ya da herkes ailesinde sevip, seviliyor ve saygı görüyor ama bu durum topluma yansımıyor. 


Benim merak ettiğim de bu. 

Neden! sokaktaki biz, evdeki biz değiliz? 

Neden! sokakta başka, evde başkayız?


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...