30 Kasım 2012 Cuma

İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAK...

Güzelliği veya servetiyle övünen veya övülen biri için övgünün abartıldığını düşündüğümüzde gayrı ihtiyari o kişinin insanlığını sorgularız. Çünkü, insanlıktan nasibini almamış bir kişinin diğer özellikleri kısa vadede cazip, gözalıcı ve hatta ayartıcı olsa bile uzun vadede hiçbir şey ifade etmez.


Arkadaş veya bilhassa eş seçiminde aranan özellikler için fazla konuşmak istenmediği zaman "İnsan olsun yeter" denir. Bu sözde ince bir ironi mevcuttur. Çünkü, "İnsan olsun yeter" demek, eşref-i mahlukat olan insanoğlunun her zaman bu yaradılış özelliğini taşımadığının, insan olarak yaratılmış olmanın insan olmak için yeterli olmadığının özetlenmiş şeklidir.

İnsanın yaradılışı hakkında hangi teoriye inanırsanız inanın farketmez, insan hâlâ çözülmeyi bekleyen binlerce sır taşımaktadır. Ancak, bilim muazzam ve aklın ötesinde bir yaradılış mucizesi olan insan hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşmaktadır. 


Bu bilgiler sayesinde uzun ve kaliteli bir yaşama kavuşmuş olan insanoğlu, her ne hikmetse insanlıktan nasibini almamış insanlar yüzünden hayatlarının baharında toprağa giren veya sakat kalan gençlerine; 

Bigâne kalmaktadır...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...