28 Nisan 2012 Cumartesi

EVLİLİK BİR AKİTTİR... Gerekirse Feshedilir...

Boşanmış veya boşanma arefesinde olup, ayrı yaşamakta olan karı-kocalar arasındaki şiddet olayları dikkat çekici bir artış gösteriyor. Gün geçmiyor ki bir cinayet haberini gazetemizde okumayalım. Basından takip ettiğimiz kadarıyla olayların ortak özelliği, koca şiddeti yaşanan evlilikte kadının evliliği bitirmek üzere harekete geçmiş olmasıdır. Yani kadın evinden ayrılarak boşanma davası açmıştır.



Bu cinayetleri;
"Vay! sen kim oluyorsun, senin haddine mi düşmüş de beni boşamaya kalkıyorsun". 
"Ya benimsin, ya kara toprağın" replikleriyle bezenmiş bir tiyatro oyununda seyreder gibiyiz. İşin kötüsü oyun da tuttu galiba. Gerçekçilik akımına uygun olarak her oyunda gerçek kişiler ölüyor ama bu oyuna uygun karakter sayısı o kadar çok ki oyun hâlâ devam ediyor. 

"Kol kırılır yen içinde". "Kan tükürüp kızılcık şerbeti içtim" diyen atalarımız ve "Gelinlikle girdiğin evden kefenle çıkabilirsin" diyerek kızını gelin eden babalar yüzünden kadınlarımız her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Eski yıllarda polis -kadın lehine çıkan son kanun değişikliklerinden önce- kocasından şikayetçi olan kadına "Kocandır, döver de sever de" diyerek şikayeti işleme koymazdı bile. 

Bu nedenle de kadınlar kurtuluşu kocalarını öldürmekte bulurlardı. Öyle anlaşılıyor ki zaman içerisinde kadınlar bilinçlenmişler ve işkenceci kocalarından onları öldürmek suretiyle değil de boşanarak kurtulma yolunu seçmişler.



Erkeklerde ise karısına kötü davranan dünün erkeklerinden bu güne herhangi bir gelişme ve bilinçlenme olmadığı için kadınların bu medeni davranışları -maalesef- ters tepmiştir. Dün kocasını öldürdüğü için hapishaneye giren kadın bu gün kocası tarafından öldürülüp kara toprağa girmektedir. 

Eğitim şart! repliğine güleriz ama nasıl yapacaklarsa yapsınlar artık daha fazla geç kalınmadan erkekler eğitilsin. Evlilik birliği sağlanamadığı takdirde kadının evlilik akdinin feshini isteyebileceği ve buna kanunların cevaz verdiği erkeklere belletilsin. 

Erkekler, yollarının bir şekilde kesiştiği ve kendilerine eş olmayı kabullenmiş kadınla, ona hayatı zindan etmeden evlilik birliği içinde mutlu olarak yaşamayı veya eşler arasında uyum sağlanamadığı takdirde de yeni hayatlara başlamak üzere yolların ayrılabileceğini öğrenip, bilip kabullensinler. 

Bu o kadar zor mu?





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...