13 Mayıs 2013 Pazartesi

NÖBETÇİ ECZANE'den İlaç Satınalmanın Adab-ı Muaşereti...

Eczaneler, hastane, sağlık ocağı veya doktor muayenehanesinden sonra uğradığımız ikinci durağımızdır. Reçetede yazılı ilaçları -rengârenk kutuları- önümüze yığdıkları zaman hele ki devamlı müşterisi olduğumuz bir eczane ise yapacağımız ayaküstü ufak bir sohbet ile hastanenin ve doktorun stresini üzerimizden atar ve yarıyarıya iyileşmiş olarak oradan ayrılırız. Hasta üzerindeki bu olumlu etkisine rağmen eczaneler, diğer bir yönüyle de ticarethanedir. Diplomasını alıp eczanesini açan eczacının ilk kaygısının hastalara ne kadar faydalı olacağı değil de dükkanını iyi yere açıp, açmadığı olacaktır. Demek ki eczanelerin bir manevi yönü, bir de maddi boyutu vardır.Ancak, öyle de bir vakti-saati vardır ki; eczaneler, sadece şifa dağıtan yerlerdir. Bu vakit-saat, bütün gece sabaha kadar açık -nöbetçi eczane- oldukları günler ve gecelerdir. Gecenin bir vakti ev kıyafetiyle sokağa fırlamış, açık bir eczane bulmak için çırpınan, ya çocuğu ya eşi ya da kalp hastası bir büyüğü için bilmediği adreslerdeki daha önce hiç gitmediği eczaneyi arayan ve bulduğunda da mutluluğu gözlerinden okunan insanların gözlerindeki o mutluluk ışığı aslında nöbetçi eczaneye -eczacı ve kalfası- duyulan minnetin ifadesidir.

Bütün bunlar iyi güzel de başlıkta yazdığım "Nöbetçi Eczaneden İlaç Satınalmanın Adab-ı Muaşereti" de nedir diye soracak olursanız; yukarıda da belirttiğim gibi nöbetçi eczaneler, ticarethane değildir. Acil bir durum için aradığınız ve nasıl bir hayati önemi olduğunu en iyi sizin bilmeniz gereken ilaçtan sadece yeteri kadar miktar almanız gerekir. Bu ilaca her zaman ihtiyaç olacak düşüncesiyle vitrindeki bütün ilaçları satın almak isteyen hasta sahibine eczane sahibinin "başka hastaların da olduğunu ve her an bir hasta yakınının daha gelip aynı ilaçtan isteyebileceğini" anlatmasına gerek kalmamalıdır.


Bir kaç gün önce tanıdık bir eczanede yaptığım ayaküstü -nöbetçi eczanede yaşananlar hakkındaki- sohbeti paylaşmak için not almıştım ama 14 Mayıs'da "Dünya Eczacılık Günü" olduğunu öğrenince bu güne yetiştirmek için vakit geçirmeden bilgisayarımın başına oturdum.

Bu vesileyle, tüm tanıdık-tanımadık bütün dünyadaki eczacıların, "Dünya Eczacılık Günü"nü en içten dileklerimle ve minnet duygularımla kutluyorum.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...