16 Mart 2013 Cumartesi

KUMRULAR...Sardunyalarımı Feda Edemem!!!

Mutfak balkonu demirlerinde asılı saksılıkta uzunca bir saksının içinde bir kaç kök sardunyam var. İlkbaharın müjdecileri cemreler düşmeye başlayınca kışın don tehlikesine karşı naylon poşetle korumaya aldığım sardunyaların toprağını tazeledim kabarttım suyunu verdim. Aylardır havasız susuz kalan sardunyalar bol hava alıp, suya doyunca hiç vakit kaybetmeden yemyeşil taze yapraklarla donandılar. Kısa bir süre sonra da yaprakların arasından tomurcukları boy gösterdi. Anlayacağınız, balkonumuza bahar geldi.


Günlerden bir gün sardunyaların yaprakları arasında irice bir kumrunun yattığını gördüm. Telaşla cama yaklaştığımda havalanıverdi. Kumrucuk biraz topluca olduğu için yapraklar ezilmiş ve yırtılmıştı. Mevsim bahar, çiçekler tomurcuklanıyor da kumrular boş duracak değiller ya! Anlaşılan, kuluçkaya yatacak dişi kumru uygun bir yuva arayışında ve bizim saksıda karar kılmış. Sardunyaların tomurcuklarını korumak istediğim için mutfağa daha sık gitmeye başladım ve gördüklerim karşısında şaşkınlıklar içerisindeyim. Bizim kumru hanım, eşini de alıp gelmiş panjur demirlerine konmuşlar. Kuluçkaya yatmak üzere seçtiği yere ilgiyle bakıyorlardı. İnanın bana kiralayacağı evi inceleyen insanlardan hiç farkları yoktu. İnsanoğlu, işinde-gücünde hayat mücadelesi verirken, doğada da başka türlü bir mücadele var. Kendi türünü devam ettirmek için üremek ve çoğalmak. Ancak, ben onlar gibi düşünmüyordum. Kumru çiftin, kanatlarının yardımı ile başka yuvaları arayıp bulma şansları olduğu için elsiz-ayaksız aciz sardunyalarımı korumayı tercih ettim. Saksıya konmalarını engelleyecek önlemler aldım. Kıpkırmızı çiçekleriyle yaz günlerimi şenlendirecek sardunyalar, yapraklarını ezen kumruyu unuttu da bir kaç gündür yeni sürgünler bile verdi. 

Öğrendiğime göre, genellikle iki adet yumurtanın üzerinde nöbetleşerek sabahları erkek, geceleri dişi kumrunun kuluçkaya yatmasıyla ve ortalama 21 günde yavrular yumurtalarından çıkıyorlarmış. O iki yavruya ben ev sahipliği yapamadım ama anne-baba kumruların bir fotoğrafından pastel boya ile tablolarını yaptım. 

Sardunyalarıma, uzun yaz günlerinde belki de bu kumru çiftin hikayesini anlatırım. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...