10 Şubat 2012 Cuma

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.

Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi'nin Mesnevi'sinden alıntılar epey bir zamandır internet ortamında pek rağbet görmekte. Gün geçmiyor ki bir beyt'i, bir güzel sözü paylaşılmasın. Her biri birbirinden değerli sözlerinden biri de başlığa aldığım ve uygulandığında insanoğluna çok yakışacak ve hayatı güzel kılacak "Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol" sözüdür.Son yıllarda Kişisel Gelişim konularında basılan kitaplar, yazılı basında yer alan ropörtajlar ve alanında yetkili konuşmacıların konferansları oldukça rağbet görmektedir. Bilhassa Amerika menşeli bu yeni akım gerçekten ufuk açıcı ve değerlidir ama bizde, bize ait ve bizim olan böyle bir derya varken başkalarına muhtaç olmamız, amiyane tabirle bizi "Tok evin aç kedisi" durumuna düşürmektedir.

Hazreti Mevlana'nın, Mesnevisini yazarken "Hamdım, piştim, yandım" demesi, o sözlerin bir takım kuru laflar olmadığını, çekilen acılar ve çileler neticesinde kazanıldığını ima ediyor. 
O sözleri bugün büyük bir saygı ve beğeniyle hem okuyor hem de paylaşıyoruz ama maalesef sadece teoride kalıyor. 


Bu gün geldiğimiz noktada ise tüm millet olarak ne göründüğümüz gibi olabiliyoruz, ne de olduğumuz gibi görünebiliyoruz. Bunun aksini iddia eden varsa sadece kendini kandırır. 
Bunun sebebi ise birbirimizin düşüncelerine ve bu düşünceleri açıklama özgürlüğüne saygının kalmamasıdır.

Ben de -nâçizane- bunu bilir, bunu söylerim.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...