9 Şubat 2012 Perşembe

KENDİMİZ OLABİLMEK...Dayatmalara Karşın

Günlük yaşantımızda bazı şeyleri istediğimiz için yaparız ama çoğu şeyi de istemediğimiz halde yapmak zorunda kalırız. Bu gibi durumlarda, yani kendi irademiz dışında başka bir irade devreye girdiğinde orada kendimizden, kendi kişiliğimizden bahsedemeyiz. Bu nedenle, bir insanın başka bir insana boyun eğmesini, râm veya bende olmasını yaradılışa aykırı buluyorum.

Kendi irademiz dışında ya hatır için ya da mecburiyet ile yapılan işlerde veya bulunduğunuz ortamlarda kendinizi boşuna aramayın bulamazsınız. Sırf bu yüzden, istemeden yaptığımız işlerde kendimize ihanet ettiğimiz duygusuna kapılmamız bundandır. Birbirlerine yabancı insanların bulunduğu ortamlarda tanıştığınız kişiler aslında -kendileri- değildir. Sizin de kendiniz olmadığınız gibi. 

İnsanlar dışarıda, toplumun ortak ve ortalama değerlerine göre davranacak bir benlikleriyle bulunmaktadırlar. İçlerindeki benliklerden birisidirler sadece. Kendimizle birlikte içimizde bir çok ben'in var olduğuna inanıyorum. Ailenin ve toplumun dayatmaları karşısında istemeden yaptığımız o kadar çok şey var ki. Bütün bu istemediğimiz şeyleri yaparken kendimize ihanet etmiş oluyoruz. Dolayısıyla da kendimizle kavgamız bitmiyor.  

Ruh sağlığımız için kendimizle barışık yaşamamız gerektiğini biliyoruz ama bunu yapabilmek için içimizde yaşattığımız diğer benliklerden kurtulmamız veya en aza indirmemiz gerekiyor. Dayatmaların kalmadığı bir toplum içinde yaşamanın ve yarattığımız onca -benliklerden kurtulup kendimiz olabileceğimiz zamanların hasretiyle şimdilik biz;
Kendimiz ile ancak evimizde buluşabiliriz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...