4 Eylül 2013 Çarşamba

KUDRET NARI...Yara ve Yanıkların İlacı...

Yıllar önce bir yaz mevsiminde yazlık evimizde ufak bir yanık canımı acıtmıştı da olaya tesadüfen şahit olan komşumuz beklememizi söyleyerek koşup gitmişti. Dönüp geldiğinde elinde küçük bir kavanoz tutuyordu. Beraberinde getirdiği ucu pamuklu çubuğu kavanozun içine batırarak renksiz, koyu kıvamlı bir sıvıyı kolumdaki yanığın üzerine bolca sürdü. Ertesi günü bir daha sürdükten sonra yanığın yerini ara ki bulasın.


Kudret Narı'nın olgunluk hali
Bu yaz başında, aynı komşunun evinin önünde ayaküstü hal-hatır sorarken bahçe kapısının üzerindeki Mor Salkım'ın içinde kaybolmuş bir sarmaşık bitkiyi işaret ederek "Kudret Narı" dedi. 


Kolumdaki yanığı iyileştiren, en önemlisi de yanık izini yok eden ilacı hatırladığım için bitkiyi ilgiyle incelemeye başladım. İp inceliğinde gövdesi, el ayası biçiminde yaprakları olan gösterişsiz, sarmaşık bir bitkiydi. Arkadaşım, karpuz çekirdeğine benzer koyu kan kırmızısı renkli taneleri avucuma bırakırken, "Bu çekirdekler Kudret Narı tohumları, fazla derine olmasın, bahçenin uygun yerlerine ek" dedi.Kudret Narı Turuncu rengiyle olgunluğa doğru
Sarmaşık bir bitki olduğu için uygun yer olarak, bahçe kapısının üzerini taç şeklinde kaplayan Hanımeli'nin dibine, toprağın bir-iki santim derinine tohum/çekirdekleri gömdüm. Akşam saatlerinde, güneş çekildikten sonra her gün bahçeyi sularken Kudret Narı tohumlarını ektiğim yerlere de bol su verdim. Haftasına kalmadı her bir tohum ince ip gibi bir gövde olup, yemyeşil yaprakları ile toprağın üzerinde kısa boylarıyla belirdiler.


Kudret Narı'nın renk değiştirmeye başlaması.
Bir ay sonra da Hanımeli'nin gövdesinden doğru boy atıp, çiçeklendiler. Sarı çiçekleriyle bahçemizin diğer renklerine katıldılar. Annemin hatırladığına göre, bu bitki eskiden her evde pencere kenarı veya balkonlarda saksı içerisinde yetiştirilirmiş. Yazımın içerisinde bitkinin büyüme evrelerinin fotoğraflarını ekledim ki meyveyi daha iyi tanıyasınız diye.


Kudret Narı'nın yeşil renkli hali
Google'a Kudret Narı yazdığınız anda çok çeşitli, hem de işin uzmanlarınca hazırlanmış sayfalarda gerekli bilgileri fazlasıyla bulacaksınız. Benim bu sayfalarda anlatmak istediğim ise Kudret Narı bitkisini tanıtmak, bildiğim ve yaşadığım tecrübeden yola çıkarak; yanıklardaki mucizevi etkisini sizinle paylaşmak. Kudret Narının küçük sarı çiçekleri
İlk fotoğraf da görülen olgun meyveyi çekirdeklerinden temizledikten sonra (çekirdekleri ertesi sene yeni meyveler yetiştirmek üzere saklıyoruz) ufak parçalara ayırarak bir kavanozun içine koydum, üzerine çıkacak kadar da halis zeytinyağını ilave ettikten sonra ilaç olabilmesi için en az 6 ay bekleyeceği serin bir yere kaldırdım. 


Kudret Narı, zayıf gövdesi ile Hanımelinin kalın gövdesine tutunmuş boy atıyor
Altı ay sonra ilacımız kullanıma hazırdır ama biz yine de yanıklara karşı tedbirimizi elden bırakmayalım. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...