8 Mart 2016 Salı

HAYAT SOKAKTA...Kadın Erkek Hep Birlikte...

Ne vakittir böyleydi, ben ne zaman farkettim bilmiyorum ama insanlar artık dışarıda yaşıyorlar. Erkekler zaten sokaktaydılar. Erkek sokağın, dışarının insanıdır ama kadın öyle mi! Kadın çalışıyorsa sabah evinden çıkar akşam da doğruca evine döner. Çalışmıyorsa, gezmek için eşinin hafta sonu tatilini bekler. Eskiden aileler daha çok evlerinde yaşarlardı. Akrabalarını, arkadaşlarını, ahbaplarını ve komşularını evlerinde ağırlarlar, arayı fazla uzatmadan, makul bir süre içerisinde iade-i ziyaret yaparlardı. İade-i ziyaret yapılmazsa ahbaplık ilişkisinin devam etmeyeceği anlaşılırdı.


Bugün ise kadın erkek herkes sokakta. İnsanlar, dışarıda daha fazla zaman geçirmeye başladılar. Sabah kahvaltısı için dahi dışarıya çıkılıyor. Kadınlar, vazgeçemedikleri kabul günlerini dış mekanlarda devam ettiriyorlar. Meşhur türküde olduğu gibi "herkes kesesinden yesin içsin saltanatım var benim" diyen hanımlar, kabul günlerinde günün trendine göre belirledikleri yemek mekanlarında biraraya geliyorlar. Sohbet muhabbet yemek yiyerek hoşça vakit geçiriyor. Toplanan paraları da o günün talihlisine teslim ediyorlar. Böylece, ev sahibesinin üzerindeki külfet kalkıyor. Tüm hizmetlerin mekanda yapıldığı paralı günde herkes günün tadını çıkararak her şeyden önemlisi eve tıkılıp, kalmaktansa dışarıya çıkmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Doğrusu da buydu aslında ama gerçekleşmesi biraz zaman aldı. Yanlış anlaşılmasın, dışarıda yemek yemek eskiden de vardı. Bilhassa, özel kutlama günlerinde ailece dışarıya yemeğe gitmek olağandı. Tiyatro, sinema çıkışlarında eve gitmeden önce mutlaka bir büfede veya işkembeci dükkanında mola verilirdi. Ancak, o günlerin bu günlerden farkı kadınlar mutlaka eşleri veya babaları, ağabeyleri eşliğinde gece gezmelerine çıkabilirlerdi. Gündüzleri ise kadın kadına yapılan alışveriş sonrası yorgunluk atmak için muhallebiciler rağbetteydi. Kadınlar, bu küçük kaçamaklardan bile büyük haz alırlardı. Ömrübillah evde yemek pişirmiş, sofra kurmuş, bulaşık yıkamış kadın için önüne hazır yemek gelmesi ne demek ancak yaşayan bilir. Ve de elini bir şeye sürmeden sofradan kalkmak ne büyük nimettir onun için.

Günümüzde insanların evden ziyade dışarıda yaşamalarına dair düşüncelerimi anlatmak için başladığım yazımın geldiği yer kadın olunca, konuyu burada noktalamak vacip oldu. Hangi konuyu ele alsam orada kadın var. Herhalde, bugünün kadınlar günü olması dolayısıyla, fikrimdeki zikrim oldu.

Bence de güzel oldu...

Bir kere daha "8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ" kutlu olsun...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...