25 Kasım 2015 Çarşamba

ALBERT CAMUS...YABANCI

İstanbul ahalisi bildim bileli şehrin kalabalığından şikayet eder ama bu durum artık dillere pelesenk oldu. Bir araya gelen dostlar, yolda karşılaşan arkadaşlar hatır sorar gibi şehrin kalabalığından dem vurur oldular. Hele, en az bir kaç kuşak İstanbul'lu olup, bu şehrin eski değerlerini bilenlerin durumu daha da fecaat. İstanbul'un gitgide genişleyen sınırlarını, sınırlara sığmayan insan kalabalığını kabullenmeleri zor görünüyor.


İstanbul'un aşırı büyümesini (şikayet demeyelim de) yadırgayan biri olarak büyüklüğün bilincine bugün vardım diyebilirim. Anadolu yakasında, Kadıköy ile Tuzla İlçeleri arasında yaptığım otobüs yolculuğunda bir kitap bitirdim. Şehirlerarası seyahatlerimde çantama mutlaka bir kitap atarım ama şehiriçi otobüs yolculuğunda kitap okumak zor olur. Her durakta yolcu alan otobüslerdeki gürültü-patırtı kitaba odaklanmayı zorlaştırdığı için camdan etrafı seyretmeyi tercih ederim. 

Hal böyleyken, yolculuk şehiriçi olmasına rağmen yolun uzunluğunu gözönüne alarak (ne kadar okusam kârdır hesabıyla) yanıma bir kitap aldım. Otobüsün kalkış noktası olan Kadıköy'den hareket ettiğimizde kitabımın ilk sayfasını açtım. Yolculuğun sonunda kitabın yarısına gelmiştim. Ertesi gün aynı yolu dönerken okumaya devam ettiğim kitabımı bitirdim ve bunun için içimde bir sevinç duydum. Okuduğum kitabı sürüncemede kalmadan kısa sürede bitirmek benim için çok önemli. Kitapseverler bana hak vereceklerdir. 

Kadıköy-Tuzla hattında Belediye Otobüsünde okuduğum kitap 1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Albert Camus'nun Yabancı adlı romanı. 20. yüzyıl edebiyat ve düşünce dünyasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen yazar Cezayir doğumlu olup, Cezayir Üniversitesindeki öğrenimini sağlık nedeniyle yarıda bırakıp, 1938 yılında Paris'e yerleşir. Tersi ve Yüzü ile Düğün adlı iki eserini yayımlatan yazarın edebiyat dünyasına asıl girişi 1942 yılında yazdığı Yabancı adlı romanı ve devamı niteliğindeki Sisifos Söyleni başlıklı denemesi ile olur. 1960 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybeden yazarın Mutlu Ölüm ve İlk Adım adlı romanları ölümünden sonra yayımlanmıştır.

20. yüzyıl insanının, yaşadığı toplumda içine düştüğü yabancılaşmayı anlatan Yabancı adlı romanı, doğduğum büyüdüğüm ve memleketim bildiğim halde son yıllarda bundan çoğu zaman şüpheye düştüğüm İstanbul'da bir belediye otobüsünde okumuş olmam ne yaman bir tesadüftür. Zaten, belediye otobüsünde onca gürültüye rağmen kitaba bu derece odaklanmayı başarmam başka bir şekilde izah edilemez. Zannımca, şahsen dile getirmesem de bilinçaltında İstanbul'da kendimi yabancı hissediyor olabilirim. Daha önceki yıllarda okumuş olsaydım belki de anlayamayacağım yabancılaşmayı bu günün İstanbul'unda okuyunca anlamak hiç zor gelmedi.


Not: Bu kitabın varolmasında romanın yazarı kadar önemli diğer kişi ise kitabı dilimize kazandıran Samih Tiryakioğlu'dur. Galatasaray Lisesi ve İÜ Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Gazetecilik mesleğinde önemli görevlerde bulunmuştur. Çevirmenlik de yapan Samih Tiryakioğlu, Fransız edebiyatının önemli yazarlarının eserlerini dilimize kazandırmıştır. Tiryakioğlu, 1995 yılında aramızdan ayrıldı.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...