13 Mayıs 2014 Salı

MADEN KAZALARI...Madencinin Kaderi...

Her gün olduğu gibi bu sabah da kahvaltıdan sonra bir fincan limonlu çay eşliğinde yaptığım gazete mütalaasında, gazetemin baş sayfadan itibaren makale, haber, köşe yazılarını okuya okuya spor sayfalarına kadar geldim. Ama aklım üçüncü sayfada okuduğum bir haber yazısında takılı kaldı. Haber ve yazıda bir anormallik yok aslında ama yine de bir türlü anlam veremediğim bir gizem gibi yazının içeriğinde beni mutlu eden bir şey vardı. Üçüncü sayfaya geri dönüp, haberin yazısını bir kere daha okudum.Yazıda, TTK Kozlu Maden ocağında Gaz İzleme İstasyonu'nda göreve başlayan iki kadın maden teknikerinin haberini yapmışlar. 3 Mart 1992 yılındaki grizu patlamasında 263, 7 Ocak 2013 yılında ise ani metan gazı püskürmesinde 8 madencinin öldüğü Kozlu maden ocağında görevlendirilen genç kadın teknikerler; maden işçilerinin üretim yaptığı ocaktaki gelişmeleri, ani gaz yükselmelerini izleyip, acil durumlarda yeraltı ile haberleşmeyi sağlayarak olası can kayıplarını önlemeye çalışacaklarmış.

Kadın teknikerler büyük sorumluluk yüklendikleri, riskli ve son derece dikkat isteyen görevlerini anlatırken; bu işin eğitimini aldıklarını, geçmişte yaşanan faciaların bir daha yaşanmaması için çalışacaklarını söylerken "İnşaallah, geçmişte yaşanan o büyük faciaları yaşamayız" demişler. 
İkinci kere okuduğumda benim içimi titreten ifadenin gizemini çözdüm. İnşallah kelimesinin hiç bu kadar yerinde kullanıldığını duymamıştım. İçimde, ülkem ve milletim için yepyeni bir ümit doğdu. Yaptıkları iş ne kadar zor olursa olsun, onlar kendilerinden eminler. Çünkü, işin eğitimini almışlar, görevlerini biliyorlar ve sorumluluklarının bilincindeler.

Eğitime inanmayan, tedbir almayan, işçiye değer vermeyen insanların konuşmalarında "Allah" adını çok duyduk. Ve biliriz ki; o zihniyetteki insanların inançları sadece daha çok para kazanmak üzerinedir. Ağızlarından dökülen o sözlere kendilerinin inanmadığı gibi işçiler hiç inanmıyordur ama gel gör ki neylersin, ekmek aslanın ağzında.   

Beni mutlu eden haber yazısından ümidim odur ki; maden ocaklarında bir daha facia yaşanmayacak. Eğitim almış, yaptığı görevin sorumluluğunu müdrik, kadın olması da ayrı bir güzellik ama bence kadın erkek farketmez aydınlık kafalı, inançlı insanların işlerinde "Allah" yardımcılarıdır. Olası bir aksilikte dahi "Allah" orada facia yaşanmasına müsaade etmeyecektir, ben buna yürekten inanıyorum. 
Not: Bu yazıyı geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde bir gazete haberi üzerine kaleme almıştım. Madenlerde görevlendirilen eğitimli elemanlar ile kazaların son bulacağı ümidimi paylaşmıştım. Lakin, 13.Mayıs.2014 Salı günü öğleden sonra Soma'da yaşanan felaketle öğreniyoruz ki; alınan önlemler hâlâ yetersizmiş.
Tüm milletin yüreğinde acılar bırakan Manisa/ SOMA'da yaşanan bu facianın son olması dileğiyle...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...