7 Temmuz 2015 Salı

RAMAZAN...İftarlar Ziyafet Sofrası Demek Değil...

Mübarek Ramazan ayının son haftasına girdiğimiz, Elveda'ların okunduğu bu günlerde belki geç kalmış bir yazı olacak ama madem ki aklıma takıldı yazayım dedim. Zaten, Ramazan sadece bu yıla ait değil ki, dünya var oldukça her yıl gelecek ve ömrümüzün yettiği sürece biz de görüp, yaşayacağız. "Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan" mahyalarıyla karşıladığımız Ramazan'ı Şerifi evimize gelmiş itibarlı bir misafir mesabesinde ağırlayacak ve ikramda kusur etmemek için bir ay boyunca didinip, duracağız.Ramazan ayının ritüellerini anlatırken mutfak alışverişlerinden bahsetmiş ve iftar sofralarının zengin olması için hane sahibinin hiç bir fedakarlıktan kaçınmadığını "Ramazan bereketi" başlıklı yazımda belirtmiştim. Ancak, burada gözden kaçırılan bir şey var ki önemlidir. Ramazan öncesi hazırlıklar yani evlerin temizliği ve mutfak alışverişinin önceden yapılmasının sebebi Ramazan ayı içerisinde ibadete daha fazla zaman ayırabilmek içindir. 

Müminler, yılda sadece bir aylığına gelen ve dünya ile ahiret hayatı için müjdeler getiren Ramazan ayını ihya etmek üzere büyük gayret sarfederler. Farz olan oruç dışında sadece bu aya özel ibadetleri de eda ederler. Bunlardan biri Teravih namazı bir diğeri ise Mukabele'dir. Teravih namazı yatsı namazını müteakip kılınır ve iki namaz birleştiği için de uzun sürer. 

Mukabele ise cami ve mescitlerde veya evlerde hafızların Kur'an tilavetini yine Kur'an'dan takip etmek demektir. Şehirlerin Selâtin camilerinde, zamanın meşhur hafızlarının Kur'an tilâveti ise dinleyenlere adeta bir Kur'an ziyafetidir. Bu Kur'an ziyafetlerinden istifade etmek ve sevap kazanmak için insanlar ramazan ayı boyunca camii'den camii'e koşturur adeta zaman ile yarışırlar.

Bu sebeple, lâyıkıyla yapıldığı takdirde Ramazan ibadetlerinin vakit aldığı bir gerçektir. Ayrıca, oruç da ilk günlerde insanları olumsuz etkiler ve onların hareketlerini yavaşlatır. Dünya maişeti için çalışmak ve ibadetler, yeteri kadar zaman aldığı gibi yorucudur da. Ayrıca, ev temizliği ve alışveriş için zaman ayırmak güçleşebilir. Bu yüzden, Ramazan öncesi mutfak alışverişi yapılır ve evler kıyı-bucak temizlenir. Bir dönem gazeteler Ramazan ayı içerisinde yemek tariflerini ilave olarak verirdi. Bu gün geldiğimiz noktada ise gün boyu televizyon kanallarındaki yemek programları ve internet dünyasındaki yemek sitelerinden sabahtan akşama kadar facebook sayfamıza düşmüş sayısız yemek tarifleri, iftar menüleri ile anında binlerce yemek tarifini fotoğrafıyla görüyor ve adeta tarif bombardımanına tutuluyoruz. 

Beni bu yazıyı yazmaya iten de işte bu durum oldu. Hergün, gün boyunca bilgisayar ekranıma düşen binlerce yemek tarifinden artık gına geldi. 
Kendinize gelin! bu ay oruç ayı. Ramazan ibadet demek. Ramazan muhtaçları düşünmek demek. Ramazan vermek demek. Ramazan, daha bir çok şey demek ama asla, ziyafet sofralarına dönüşen iftar sofraları demek değil. 
Asla ve kat'a değil...

Ve, aslında siz bunu çok iyi biliyorsunuz! 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...