21 Temmuz 2013 Pazar

TERLİK...Genleşen Ayaklara!!!

Yaz aylarının sıcak ve nemli günlerinde ayakkabılarımızı dekolte modellerden seçeriz. Burnu ve yanları açık veya sandalet tipi dediğimiz deriden şeritlerle tutturulmuş her yeri açık ayakkabılar. Ancak, eğer resmi bir yer veya törende değilsek en rahat ayakkabı bir adı da şıpıdık olan sokak terlikleridir. Ayaklarımız sıcak günlerde bizim jenerasyonun tokyo dediği, bu günkü adıyla parmak arası terliklerin içinde her manada bol havalı, memnun ve mesut yaz sefası sürerken kışın birdenbire her yeri kapalı, daracık ayakkabılara nasıl sığarlar bilmem düşündünüz mü?

Kış mevsiminin rüzgârlı, yağışlı, soğuk günlerinde ayaklarımızı mümkün olduğunca korumaya çalışırız. Çünkü, ayakların üşümesi bir çok hastalığa davetiye çıkarmak demektir. Bunun için de hakiki deri, su çekmeyen ayakkabı, çizme veya botları tercih ederiz. İşin enteresan tarafı bizim bu gayretimizi ayaklarımız da kabul eder. 

Bütün yaz rahat ettikleri terlikleri hemen terkeder ve sıcacık, korunaklı ayakkabılarda yaz günlerinin rüyasına yatarlar. Ayaklarımızın yaşadığı bu değişkenliklerin sebebi yaz aylarında sıcaklarla meydana gelen genleşme ile kış aylarında ki soğukların yol açtığı büzülmedir. Acaba diyorum, toplumlar da zaman zaman ayaklarımız gibi genleşiyor mu? Ortadoğu ve memleketimizde meydana gelen bazı olaylar, toplumların genleşme yaşadıklarını düşündürtüyor. Buna sebep de siyasi havanın fazla ısınmış olması olabilir.
Havalar soğuyunca kapalı ayakkabıların içine girecek ayaklarımız gibi toplumların da kış gelince evlerine döneceklerini zannedenler var ise korkarım ki yanılıyorlar. Ayaklarımız, soğuklar gelince büzülecek ve bizim de isteğimizle ayakkabılara girecekler ama siyasetin sıcaklığı ile genleşen toplumların sakinleşebilmesi için siyasi havanın biraz soğuması veya en azından ılık meltem rüzgârlarının esmesi lâzım. 


Ne güzeldir! yaz güneşinin kavurduğu sıcak bir günün sonunda ağaçlardaki yaprakları ufak ufak kımıldatan meltem rüzgârı... Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...