1 Ocak 2013 Salı

FAVA...Zeytinyağlı Kuru Bakla...

Yılın son gününde, büyük umutlar bağladığımız yeni yılı karşılamak üzere her zaman olduğu gibi ailece toplanacağız. Bu seneki yılbaşı sofrasının sahibesi kız kardeşimiz ana yemeği üstlendiği için misafir olarak bizler de çeşitli meze tabakları ile sofraya katkı yapacağız. Yemek bloglarının sayfalarında yer alan yiyeceklerden bir çoğu bizim soframızda da yer alacak ama benim hazırlayacağım Zeytinyağlı Kuru Bakla'ya hiçbir blog'da rastlamadım.Eski bir İstanbul yemeği olan ve aile çevremizde sevilen bu yemeğin adı Fava olarak bilinir. Fava'yı severiz sevmesine de aslında günlük mutfağımızda pek yer almaz. Davet sofralarımızda, çeşit olarak bulunması ve eski bir İstanbul yemeği olması hasebiyle hatırlamak maksadıyla mutlaka pişirilir. Sofrada bulunanlar tarafından da Fava'nın mevcudiyeti her zaman memnunlukla karşılanmıştır. 

Bu yemekle ilgili çok tarif okudum ve dinledim ama bizim evde pişirildiği şekliyle herhangi bir tarife rastlamadım. Tüm malzeme çiğden konulduğu için hem sıhhi hem de pratik olan Fava'nın bu tarifini beğeneceğinizi ve bundan böyle sofralarınızda daha çok yer vereceğinizi ümit ediyorum.

Afiyet olsun...


FAVA:

Malzemeler:

2 su bardağı kuru bakla
4 su bardağı su
3 adet orta boy soğan
2/3 çay bardağı zeytinyağ
3 çay kaşığı toz şeker
2 çay kaşığı tuz
çeyrek demet dereotu

Üzeri için:

zeytinyağı
limon suyu
çeyrek demet dereotu


Yapılışı:

Kuru bakla iyice yıkandıktan sonra geceden 4 bardak suya konur. Sabah, dereotu hariç tüm malzemenin ilave edildiği tencere yüksek ateşe oturtulur. Kaynama başladıktan sonra baklalar iyice yumuşayana kadar ağır ateşte pişirilir. 

İyice ezilen baklalar el blendırı ile püre haline getirilir. İnce kıyılmış dereotu ilave edildikten sonra iki taşım daha kaynatılır.

Suyla çalkalanmış Borcam Tepsi'ye boşaltılan fava soğumaya bırakılır. Fava soğuduktan sonra üzerine zeytinyağ ve limon suyu gezdirilir. Üzeri ince kıyılmış dereotu ile süslenir.

Not: Fava'nın fotoğrafı için Google sağ olsun!!!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...