6 Ocak 2013 Pazar

KAHVERENGİ' nin Suçu Ne...

Hiç bir rengin hak'kı bu kadar yenmemiştir. Kahverengi'den sözediyorum. Bir kaç yıl önce kızı iş görüşmelerine giden bir arkadaşımla sohbet ederken, kahverengi kıyafetlerin kişiyi pasif ve silik gösterdiğini, bu sebeple mülâkat sırasında adayların kahverengi kıyafet giymemeleri gerektiğini, kızının buna dikkat ettiğini uzun uzun anlatmıştı. O gün sevdiğim bir rengin bu kadar aşağılanması zoruma gitmişti.Ancak, bu konuyla ilgili olarak yapılmış bir araştırma raporunu vaktiyle gazetemde okuduğum için -kahverenginin suçundan- haberdardım. Bilimsel verilere dayandığı için sevdiğim rengin aleyhinde atıp tutan arkadaşımı dinlerken sakin kalabildim. 

Bugün, kahverenginin hakkını savunmak ve korumak maksadıyla bir iki satır yazmak istediğim için Google'a bir danışayım dediğimde bir de ne göreyim? Meğer, kahverengi kılıklara işe girişte duyulan antipati daha da ileriye gitmiş. İşyerlerindeki mevcut bazı yasaklar içerisinde KAHVERENGİ GİYİNMEK'de varmış. Gözlerime inanamadım. Bu kadarını beklemiyordum.Kahverengi gerçekten sevdiğim bir renk ve diğer bir çok renkle yapılan kombinlerinin başarılı olduğunu düşünüyorum. Google'da yaptığım araştırma sırasında beni şaşırtıp, üzen kahverengi yasaklarına karşılık yine google'da rastladığım başka bir habere göre bazı modacıların günlük kıyafetlerin yanı sıra gece kıyafetlerinde de kahverengi kumaşları koleksiyonlarında kullandıklarını öğrenmek beni sevindirdi. 

Modacılar dedim de aklıma geldi, bir hafta önce mevsim alışverişi için gittiğim bir AVM'de dolaşırken kulağıma çalınan bir konuşmada gözlerinin renginde bluz arayan müşteri için tezgâhın üzerine yeşil tonlarında çeşitli bluzların serildiğini görmüştüm. Dış giyimdeki renk seçiminde göz renginin önemli olduğunu bilirim. Gözlerin rengini ortaya çıkarmak için uygulanan bir taktiktir. Dikkatinizi çekmiştir, göz rengi yeşil ya da mavi olanlar, üzerlerinde mutlaka gözlerinin renginde bir takı veya bir fular taşırlar. 

Kahverengi o kadar aşağılandı ki biz kahverengi gözlüler böyle bir giyim zevkinden mahrum bırakıldık. Bunca yıllık hayatımda kahverengi gözlerimi ortaya çıkarmak için renk seçimi yapmak aklıma bile gelmedi. 

Demek ki, sözleri ve bestesi kendisine ait "Senin en güzel yerin kahverengi gözlerin" adlı şarkıyı yapan Selahattin Sarıkaya'da olmasaydı bizim kahverengi gözlerimizin esamesi bile okunmayacaktı. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...