18 Aralık 2012 Salı

SEMT PAZARLARINDA...Kış Mevsimi...

Kış mevsimini ağaçların çıplak dallarında, gökyüzündeki bulutta, ısıtmayan güneşte ve günlerin kısalmasında görebiliyoruz. Mevsimlerin değişimini gözlemlediğimiz bir başka yer de semt pazarları. Her ne kadar seracılık geliştiğinden beri değişse de yine de kışın gelişiyle birlikte pazardaki sebze ve meyvelerin renkleri de adeta soluyor. Lahana, pırasa, kereviz, yer elması, karnıbahar gibi sebzelerin renklerini düşününce gerçekten bir an üşüdüğümü, içimin ürperdiğini hissettim. 

Sizler gibi ben de sağlıklı beslenme konularına ilgi duyuyorum ama bu durumun biraz abartıldığını düşünüyorum. Tükettiğimiz sebzelerin bütün vitamin ve mineral değerlerini bilmemizin gerekli olduğuna inanmıyorum. Bizim yapmamız gereken, mevsiminde ve tazeliğine dikkat ederek damak tadımıza uygun (haşlama, kızartma, etli, kıymalı, zeytinyağlı v.s.) tarzda pişirmektir. 


Geçen yıl bir televizyon kanalında rastladığım Kosova kökenli olduğunu ve bir meyhane işlettiğini öğrendiğim asıl mesleği makyözlük olan oyuncu-şarkıcı Suzan Kardeş, meyhanesinde yaptığı Pırasa Salatası'ndan bahsetti ve pırasadan nefret eden bir müşterisinin önce bilmeden yediği bu salatayı sonradan her geldiğinde mutlaka istediğini söyledi.

Bu blogda yemek tarifleri vermek gibi bir düşüncem olmadığı gibi sebzelerin faydalarını anlatmayı da düşünmüyordum ama hayatın içinden bir şeyler anlatırken yollar ister istemez pazardan da geçiyor, mutfaktan da. 

Konuyu toparlamak gerekirse sağlıklı beslenme, Yaradan'ın bizim için yarattıklarını mevsiminde, tazeliğine dikkat ederek damak zevkimize uygun tariflerle pişirilmesini sağlamak ve şükrederek afiyetle yemektir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...