4 Aralık 2012 Salı

KEREVİZ...Ön Yargı ve Eski Bir Tarif...

Kereviz, kış sebzeleri içerisinde belki de en sevilmeyenidir. Çoğu insanın, bilhassa çocukların ve erkeklerin teklif edildiği anda reddettiği ve yemeyi katiyyen düşünmediği talihsiz bir sebzedir vesselâm. Aslında, ön yargıların kurbanıdır. Çünkü, albenisi olmayan renksiz bir sebzedir. Dış görünüşü itibarıyla şekilsiz de diyebilirim ama Yer Elması ile kıyaslandığında kerevize haksızlık yapmış olmayayım. 
Çocukluğumuzda bizim evde kereviz daha ziyade etli ve terbiyeli olarak hazırlanırdı. Dolayısıyla, ana yemekti ve yemek mecburiyetindeydik. Annemiz, yemeğin içine patates ilave ederdi de kereviz yeme işkencesi bir nebze de olsa kolaylaşırdı. Neyse, uzun lafın kısası bir gün bizim sofrada büyükçe bir servis tabağının içerisinde rengârenk, maydanozla süslenmiş, resim gibi bir yemek gördük. Annemizin o güne kadar ki yaptıklarına hiç benzemiyordu.

Meğer, bir arkadaşında görmüş, tadı ve görünümü ile hoşuna gittiği için bizim de seveceğimizi düşünerek pişirmiş. Düşündüğü gibi de oldu, biz bu yemeği çok sevdik ve bu güne kadar da tarifine sadık kalarak yaşattık. 

Mutfağa ben geçtikten sonra çok değişik tarifler denedim -ayvalı, portakallı gibi...- ve hepsini de ayrı ayrı sevdik ama bu eski sevgiliyi hiçbir zaman unutmadık ve ihmal etmedik. 

Aslında, bu örnekten yola çıkarak diyebiliriz ki; sebzelerimizin çok çeşitli pişirilme usulleri var ve bunların içinde mutlaka bizim damak zevkimize uygun olanı vardır. Bunu arayıp, bulmamız ve sağlıklı beslenme için sebzeleri soframızdan eksik etmememiz gerekiyor.

Gelelim, uzun uzun yıllar önce bizim evde pişen ve bize kerevizi sevdiren yemeğin tarifine.


ZEYTİNYAĞLI KEREVİZ

Malzemeler: (6 kişilik)

3 adet orta boy Kereviz
1 adet irice Soğan
1 adet irice Patates
1 adet irice Havuç
1 çay bardağından bir parmak eksik Zeytinyağ
1 tatlı kaşığı Tuz
1 tatlı kaşığı Tozşeker
1 çay bardağı Su

Yapılışı:

Bütün sebzeler yıkanır, ayıklanır ve küp doğranan havuç ile patates tencerenin dibine yayılır... üzerlerine bir parmak eninde yuvarlak ve dümdüz kesilmiş kerevizler yerleştirilir...kerevizlerin üzerine de enine üçe bölünmüş soğan yaydırılır. 

Hepsinin de üstüne zeytinyağı gezdirilir. Tuz ve şeker serpilir ve suyu da ilave ettikten sonra dolma pişirirken kullandığımız tabağımızı yerleştirir ve kapağı kapatırız.

Kaynama başlayıncaya kadar orta ateşte tutulan tencerenin ateşi, kaynama başlayınca kısılır. 

Yemeğin lezzetli olması için yağına kalması, yani suyunu çekmesi gerekir.
Zeytinyağlı yemekler, piştiği tencerede soğumaya bırakılır. Servis tabağına sırasıyla önce kerevizler alınır. Kerevizlerin üzerlerine, havuç-patates karışımı taksim edilir ve eğer varsa ince kıyılmış maydanozla süslenir.


Not: Yukarıdaki esas tarifi uygularken bazen su yerine portakal suyu kullanıyorum.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...