17 Mayıs 2012 Perşembe

TEVAZU İBADETTİR...

Başlarını örten kadınlar, genç kızlar bir zamanlar çok aşağılandılar. Üniversite kapıları yüzlerine kapatıldı. Parklarda sevgilileri ile gezmeleri eleştirildi. Toplum içerisinde yadırgandılar, istenmediler ve çoğalmaları endişe ile karşılandı. Ancak, bütün bunlara karşın okul arkadaşları veya inanç özgürlüğüne inanan bir çok insan tarafından desteklendiler. Gelinen noktada, her şey doğru veya yanlış yaşandı bitti. Kötü olaylar anılarda kaldı. Tabii ki; tesettürlü hanımlar için hayat hala süt liman değildir, problemleri devam ediyor olabilir ama bu gün en azından kendilerini ifade edecek ortamları bulabiliyorlar. Ancak, bu rahatlığı yaşarken bazılarında bir şımarıklık -kibir- hali görüyorum. Ne tesadüftür ki; bu günkü takvim yaprağında aynen şöyle yazıyor. 
Hz. Ayşe (r. anhâ) buyurdular: "(İnsanlar) en faziletli ibadet olan tevâzûdan gafil kalıyorlar. 


Geçen gün yolda yürürken karşı yönden gelen başı örtülü bir hanımın bakışlarında o kibri gördüm. Mensup olduğu dinin özünden bi'haber, başını örttüğü için kendisini benden üstün gördüğünü, başını -özellikle olduğunu zannettiğim bir şekilde -dikleştirerek, boynumdaki fularıma üstten üstten fırlattığı bakışlarıyla ifade ediyordu.

Ümidediyorum ki; bu davranışı bir anlık dalgınlıktır ve bilerek yapmamıştır. 
Zira, her zaman ki gibi boğazımı korumak için boynuma doladığım fularım yüzünden, üstün ibadet olarak müjdelenen tevazu ibadetinin sevabından mahrum kalacağı aşikardır.Fazilet  : Üstün, değerli
Tevâzu :  Alçakgönüllülük, kibirli olmamak
Gafil    :  Habersiz olma, aymazlık, unutmak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...