13 Ocak 2012 Cuma

DEDEMİN İNSANLARI...Mübadele Gerçeği...

İzlenmesi gereken üç film seçip sayfamda yayınladım ama ne yazık ki bir tanesini görebildim. Zaten benim bu yerli, yabancı film furyasına yetişebilmem mümkün değil. Dışarıda sinema endüstrisinde ve bizde sponsorlar ve kişisel gayretlerle, adeta elbirliği edermişçesine var hızlarıyla film üretiyorlar. Tabii ki her filmi görmek zorunda değilim ama seçtiklerim için bile sinemaya gitmek zor olabiliyor. Her neyse, göremediklerimin yasını tutacağıma gördüğümü anlatmaya başlasam iyi olacak galiba.Dedemin İnsanları, 1923 yılında Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti arasında imzalanan Mübadele Yasası gereği yaşanan göç ve o göçün bu günlere -torunlara - kadar gelen olumsuz etkilerini anlatıyor. Tabii, sadece Girit'ten Türkiye'ye göçen Türklerin hikayesini anlatıyor. Oysa, bu göçün diğer taraf içinde aynı, hatta daha da zor şartlar içinde yaşandığını biliyoruz.

Yasa gereğince Girit'ten gelen mübadil Türk'lerin, sayıları daha fazla olan Rumların boşalttığı ev ve arazilere iskan edilmeleri kararlaştırılmış iken bu mülkler yerli halk yani İzmir'liler tarafından illegal biçimde ele geçirildiği için yani işgal edildikleri için ancak bir kısmının yerleştirilmesi mümkün olabilmiştir.
Gazetelerde ve televizyonda bu güne kadar okuduğum ve izlediğim ropörtajlarda Yunanistan'a göçen Rumların Türk tohumu diye aşağılandığını, ötekileştirildiğini ve Türkiye hasretiyle yandıklarını biliyordum ama bizimkilerin de buna benzer -gavur- hakaretlere maruz kaldıklarından böyle bir -kötü, acıklı- hikayelerinin olduğundan habersizdim.

Velhâsılı, yönetmen Çağan Irmak'ın, Girit mübadili dedesi ve ailesinin hikayesi olduğunu öğrendiğimiz ve Türkiye'nin yakın siyasi tarihinin de anlatıldığı film, bu konularda -Türkiye'nin yakın tarihinde gerçekten yaşanmış acıları anlatan- daha çok film yapılmasının gerektiğini hissettiriyor.

Çağan Irmak filmlerinde hep ağlamışımdır, yani idmanlıyım ama bu hepsini geçti. İnsanlarımızın bu kadar çok acılar çekmiş olmasını yüreğim kaldırmıyor. 

Film boyunca gözümün yaşı hiç dinmedi... 


 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...